lesbian videos mercedes carrera knock out her cheating hubby. home alone chav slut. desi anal mom helps in tub romantic family dinner.porn videos dealer fuck.

Zgjedhja e një kompjuteri ideal

1,871

Ju mund të gjeni disa stile kompjuterësh në treg, dhe mund të pyesni veten se si do të zgjidhni ndonjëherë se cilin të blini. 
Konsideroni karakteristikat e mëposhtme kur zgjidhni llojin e kompjuterit që duhet të blini:

Cilin sistem operativ kompjuterik preferoni?

Windows është ndoshta sistemi operativ më i zakonshëm i kompjuterëve. Sidoqoftë, kompjuterët Macintosh nga Apple janë gjithashtu të njohur. Kompjuterët Macintosh përdorin softuer specifik Apple. Shumë aplikacione softuerësh të shkruara për Windows janë gjithashtu të disponueshme për Macintosh, dhe gjithashtu mund të vendosni Mac-in tuaj për të drejtuar sistemin operativ Windows, i cili ju jep më të mirën nga të dy.

Disa kompjuterë funksionojnë me një sistem operativ të quajtur Linux, i cili ka një funksion të ngjashëm me Windows.

Zgjidhni madhësinë e duhur

Para se të shikoni në performancat ose çmimet, ju duhet të shikoni se sa lëvizje keni nevojë të bëni me laptopin tuaj. Laptopët zakonisht kategorizohen sipas madhësive të tyre të ekranit:

11 deri në 12 inç: Sistemet më të hollë dhe më të lehtë përreth kanë ekranet 11 – 12-inç dhe zakonisht peshojnë 1,1 – 1,5 kg.
13 deri në 14 inç: Siguron ekuilibrin më të mirë të transportueshmërisë dhe përdorueshmërisë, veçanërisht nëse merrni një laptop që peshon nën 1,81 kg.
15 inç: laptopë me madhësi më të popullarizuara, 15 inç zakonisht peshojnë 1,5 deri në 2,5 kg. Konsideroni këtë madhësi nëse doni një ekran më të madh dhe nuk planifikoni të mbani laptopin tuaj shpesh.
17 deri 18 inç: Nëse laptopi juaj qëndron në tavolinën tuaj për çdo ditë, një sistem 17 ose 18 inç mund t’ju ofrojë llojin e fuqisë përpunuese që ju nevojitet për të luajtur lojëra të nivelit të lartë ose për të bërë produktivitet në nivelin e punës

Zgjidhni performancat tuaja

CPU: “Truri” i kompjuterit tuaj procesori, ka një ndikim të madh në performancën, por në varësi të asaj që dëshironi të bëni, edhe modeli më pak i shtrenjtë mund të jetë mjaft i mirë. Këtu keni një përmbledhje:

  • Intel Core i9: Duke u furnizuar nga Core i7 si CPU e re më e lartë e linjës nga Intel, procesorët Core i9 ofrojnë performancë më të shpejtë se çdo çip tjetër celular.
  • Intel Core i7 : Një hap përpara nga Core i5, i cili modelet me numra që përfundojnë në HQ ose K përdorin wattage më të lartë dhe kanë katër bërthama. Ekzistojnë gjithashtu çipa të serisë Core i7 Y që kanë fuqi dhe performancë më të ulët. Kujdesuni për CPU-të që kanë një 10 në numrin e modelit (p.sh. Core i7-1060G7 për Ice Lake ose Core i7-10710U për Liqenin e Kometës) sepse ato janë pjesë e Serisë Core të fundit të Intel, dhe ofrojnë performancë më të mirë.   
  • Intel Core i5 : Nëse jeni duke kërkuar për një laptop kryesor me kombinimin më të mirë të çmimit dhe performancës, merrni një të tillë me një CPU Intel Core i5. Modelet që përfundojnë në U (shembull: Core i5-7200U) janë më të zakonshmet. Ata me një Y në emër janë me fuqi të ulët dhe kanë performancë më të keqe ndërsa modelet me një HQ përdorin më shumë wattage dhe paraqiten në sistemet më të trasha të lojrave dhe stacioneve të punës.   
  • Intel Core i3 : Performanca është vetëm një hap poshtë Core i5 dhe po kështu është edhe çmimi. Nëse ndoshta mund të shkoni në një Core i5, ju rekomandojmë atë.
  • Intel Xeon: Procesorë jashtëzakonisht të fuqishëm dhe të shtrenjtë për stacione pune të mëdha në celular. Nëse bëni inxhinieri të shkallës profesionale, modelim 3D ose redaktim video, mund të dëshironi një Xeon, por nuk do të merrni jetë të mirë të baterisë ose një laptop të lehtë.  
  • Intel Pentium/Celeron : Të zakonshëm në laptopët nën 400 dollarë, këto çipa ofrojnë performancën më të ngadaltë, por mund të bëjnë nëse detyrat tuaja kryesore janë surfimi në internet dhe redaktimi i dokumenteve të lehta. Nëse mund të paguani më shumë për të marrë një Core i3 ose i5, do të jeni më mirë.

RAM : Disa laptopë nën 250 dollarë vijnë vetëm me 4 GB RAM, por në mënyrë ideale dëshironi të paktën 8 GB madje edhe në një sistem buxheti dhe 16 GB nëse mund të shpenzoni vetëm pak më shumë. Për shumicën e njerëzve, 32 GB ose më shumë është më se e mjaftueshme ndërsa 64 GB dhe më lart është e rezervuar për përdoruesit e energjisë. 

HDD – Hard Disk Drive ka një shpejtësi shkrimi prej 50-120 MB/s.
SSD – Solid State Disk ka një shpejtësi shkrimi prej 200 – 500 MB/s

Plani bazuar në buxhetin tuaj

150 deri në 250 dollarë: Me sistem të Windows-it të nivelit të ulët me procesorë të ruajtjes minimale dhe më të ngadaltë, siç janë HP Stream 11 dhe Dell Inspiron 11 3000. Përdorni këto si kompjuterë sekondarë vetëm ose ua japin fëmijëve.
350 deri në 600 dollarë: Për më pak se 600 dollarë, ju mund të merrni një laptop me një CPU Intel Core i5, 4 me 8 GB RAM, dhe një hard disk 500 GB, të gjitha specifikimet e respektueshme. Sidoqoftë, me këtë çmim, shumica e laptopëve nuk kanë një SSD, një ekran të plotë HD ose jetë të gjatë të baterisë. Ka disa përjashtime të dukshme, të tilla si Acer Aspire E 15 dhe Asus Chromebook Flip C434.
600 deri në 900 dollarë: Nëse keni në buxhetin tuaj mbi 600 dollarë, do të filloni të shihni më shumë modele premium, siç janë përfundimet metalike. Prodhuesit gjithashtu fillojnë të shtojnë karakteristika të tjera ndërsa ngjiteni në shkallën e çmimit, përfshirë ekranet me rezolucion më të lartë dhe SSD. Lenovo IdeaPad 530 dhe Asus ZenBook UX333FA janë shembuj të shkëlqyer të laptopëve që ofrojnë të gjitha këto performanca.
Mbi 900 dollarë: Ekrane me rezolucion më të lartë, përpunues më të shpejtë dhe grafika ndoshta diskrete. Ultraportables më të lehtë, më të gjatë, si Apple MacBook Air dhe Dell XPS 13, priren të kushtojnë më shumë se 1000 dollarë (megjithëse ju mund të merrni Dell për më pak nëse nuk vendosni për një ekran me prekje). Sistemet e lojrave të nivelit të lartë dhe stacionet e punës mobile zakonisht kushtojnë mbi 1,500 dollarë ose edhe më shumë se 2,500 dollarë.

Përmblodhi dhe përshtati:

WWW.STUDENTET.MK

Comments are closed.

www.x-video.center roomie caught doing nude selfies. sex viet college teen doggystyled in coed threesome. lesbian chicks amateurs in xxx scenes with food fetish scenes.desi videos