lesbian videos mercedes carrera knock out her cheating hubby. home alone chav slut. desi anal mom helps in tub romantic family dinner.porn videos dealer fuck.

Varen Bafet nuk është një miliarder tipik , cfarë mesazhi u dërgon prindërve të pasur?

111

Varen Bafet është njeriu i gjashtë më i pasur në botë, dhe sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg, ai ka një pasuri prej 124 miliardë dollarësh. Kryetari dhe CEO 93-vjeçar i Berkshire Hathaway është më i pasur se shefi i Meta Mark Zuckerberg, pasuria e të cilit vlerësohet në 111 miliardë dollarë. Pavarësisht miliardave të tij, Bafet jeton mjaft modest.

Kështu, ndër të tjera, ai ende jeton në shtëpinë që bleu në vitet 1950, drejton një makinë “modeste”, ha mëngjesin e McDonald’s dhe ka huazuar një krevat fëmijësh nga dikush kur lindi një nga tre fëmijët e tij.

Në kohën e lirë i pëlqen të luajë briq, golf,  dhe kalon shumë kohë duke lexuar.

Pjesa më e madhe e pasurisë së tij është e lidhur me Berkshire Hathaway, një kompani holding dhe investimesh. Bafet filloi të fitoj pasurinë e tij në moshën 11 vjeçare, kur filloi të investonte në bursë, dhe ai paraqiti deklaratën e tij të parë tatimore në moshën 13 vjeçare. Si adoleshent, ai fitonte 175 dollarë në muaj duke shpërndarë Washington Post. Berkshire Hathaway më vonë zotëroi gati 30 për qind të The Washington Post derisa shiti aksionet e saj në gazetë në vitin 2014.

Ai gjithashtu shiste kalendarë, përdorte topa golfi dhe pulla postare. Në moshën 16-vjeçare, ai kishte grumbulluar 53,000 dollarë dhe pjesa më e madhe e pasurisë së tij u fitua pas moshës 50-vjeçare. Për 40 vitet e fundit, paga e tij në Berkshire Hathaway ishte 100,000 dollarë në vit dhe ai i rimbursoi kompanisë 50,000 dollarë për bisedat private dhe postën.

Gabimi i tij më i madh i investimit ishte stacioni i benzinës Sinclair. E bleu në vitin 1951, kur ishte vetëm 21 vjeç. Ai nuk arriti të pozicionohej më mirë në treg për shkak të konkurrencës së fortë dhe humbi një të pestën e parave në atë kohë.

Një vit më vonë ai u martua me Susan Bafet dhe me të pati tre fëmijë – Susie, Howard dhe Peter.

Pavarësisht statusit të tij miliarder, ai jetoi modest dhe me kursim për shumë vite.

Bafet jeton në një shtëpi modeste në Omaha, Nebraska dhe dikur e vlerësoi atë si “investimi i tretë më i mirë i jetës së tij”. Ai e bleu atë në 1958 për 31,500 dollarë, që do të shitej  rreth 276,700 dollarë sot. Tani vlen 1.3 milionë dollarë dhe mbulon pothuajse 600 metra katrorë. Ai bleu një shtëpi pushimi në Laguna Beach për 150,000 dollarë në 1971 dhe e shiti për 7.5 milionë dollarë në 2018.

Sipas Business Insider, pavarësisht se kompania e tij Berkshire Hathaway ishte një aksioner kryesor në Apple, Buffett nuk përdori  smartphone deri në vitin 2020. Deri atëherë ai kishte një celular Samsung që mund të blihej në eBay për më pak se 20 dollarë.

Sa i përket veshjeve të tij, të 20 kostumet e tij janë bërë nga shoqja e tij e vjetër, stilistja Madame Lee. Ai ka të njëjtin prerje flokësh prej vitesh, e cila kushton 18 dollarë në të njëjtin berber dhe ha mëngjes në McDonald’s pothuajse çdo mëngjes. Një herë ai tha se nuk shpenzon kurrë më shumë se 3,17 dollarë për një porosi dhe gjithmonë e ka gati shumën e saktë. Në një kohë, ai dhe miku i tij Bill Gates paguan për një porosi në McDonald’s në Hong Kong me kuponë.

Bafet konsiderohet si një nga filantropistët më të mëdhenj në botë. Ai u zotua në vitin 2006 të dhuronte rreth 85 për qind të rreth 475,000 aksioneve të tij të Berkshire Class A për pesë fondacione: Fondacioni Bill & Melinda Gates, Fondacioni Susan Thompson Bafet (i emëruar pas gruas së tij të ndjerë) dhe një ekip fondacionesh të menaxhuara nga fëmijët e tij. .

Me Bill dhe Melinda Gates, ai themeloi The Giving Pledge në 2010, një iniciativë që inkurajon njerëzit më të pasur në botë të japin pjesën më të madhe të pasurisë së tyre për kauza humanitare. Vetë Bafet është zotuar të japë 99 për qind të pasurisë së tij për bamirësi – qoftë gjatë jetës së tij ose pas vdekjes së tij.

Aksionet e kompanisë së tij që ai po dhuron, duke pasur parasysh vlerën aktuale kapin një vlerë totale rreth 130 miliardë dollarë. Nëse do t’i mbante, ndoshta do të ishte njeriu më i pasur në botë me një total prej 250 miliardë dollarësh.

Ai do t’i lërë fëmijët e tij nga dy miliardë secili sepse, siç u tha dikur prindërve të tij të pasur, “Fëmijët duhet të edukohen aq sa të bëjnë gjithçka, por jo aq shumë sa të mos bëjnë asgjë”.

Përmblodhi dhe përshtati:

www.studentet.mk

Comments are closed.

www.x-video.center roomie caught doing nude selfies. sex viet college teen doggystyled in coed threesome. lesbian chicks amateurs in xxx scenes with food fetish scenes.desi videos