lesbian videos mercedes carrera knock out her cheating hubby. home alone chav slut. desi anal mom helps in tub romantic family dinner.porn videos dealer fuck.

Fakte interesante rreth gjumit

128

Ne kalojmë 1/3 e jetës sonë duke fjetur

Sipas një studimi socio-ekonomik, ne kalojmë mesatarisht 32 vjet duke fjetur (duke supozuar se jetojmë 90 vjet). Kjo është e mahnitshme, apo jo?

Kush fle më gjatë?

Fondacioni Kombëtar i Gjumit kreu një anketë me disa mijëra njerëz në Shtetet e Bashkuara, Kanada, Meksikë, Britani të Madhe, Japoni dhe Gjermani. Rezultatet treguan se japonezët shpenzonin më pak kohë në shtrat, ose mesatarisht 6.5 orë. Meksikanët flenë më gjatë ose 7 orë e 6 minuta gjatë një nate.

Fakte të tjera interesante rreth gjumit:

Gratë pa fëmijë flenë mesatarisht 7 orë në natë.

Njerëzit me të ardhura më të larta flenë më pak.

Njerëzit e moshës 15 deri në 20 vjeç flenë më gjatë, mesatarisht 7.5 orë.

Njerëzit e moshës 41 deri në 50 vjeç flenë më pak. Për shkak të kësaj, ata janë në disponim të keq, sepse disponimi varet nga një gjumë i mirë.

Pensionistët kanë më shumë kohë dhe për rrjedhojë flenë më gjatë.

Rrjetet sociale prishin gjumin

Nuk mund ta imagjinoni jetën pa telefonin tuaj dhe rrjetet sociale? Fatkeqësisht, telefoni juaj dhe rrjetet sociale kanë një ndikim negativ në gjumë. Një studim i kryer në Universitetin e Pitsburgut dhe Institutin Kombëtar të Shëndetit hetoi ndikimin e mediave sociale në cilësinë e gjumit. Në studim morën pjesë persona të moshës 19-32 vjeç. Sipas rezultateve të studimit, 30% e 2000 pjesëmarrësve kishin probleme me gjumin. Këta ishin personat më aktivë në Facebook dhe Instagram.

Jeni rehat?

Gjumi në një dhomë të nxehtë mund të zvogëlojë cilësinë e gjumit. Hulumtimet kanë treguar se temperatura më e mirë është midis 16 dhe 18 gradë. Në këtë temperaturë, trupi juaj do të bëhet termikisht neutral, që do të thotë se mund të ftohet pa u djersitur.

Gjumë i mirë me ushtrime të rregullta

Ushtrimet kanë një efekt pozitiv në gjumë. Me pak fjalë, të gjithë ata që ushtrojnë më shumë se një herë në javë flenë më thellë dhe më mirë.

Ju flini më shumë në dimër

Në teori, njerëzit kanë nevojë për më shumë gjumë në dimër sesa në verë. Arsyeja e nevojës më të madhe për gjumë është errësira. Ky është veçanërisht një problem në rajonet veriore si Norvegjia apo Kanadaja. Ditët më të shkurtra, netët më të gjata, ne prodhojmë më shumë melatonin (hormoni i gjumit). Nga ana tjetër, dielli ose drita e ditës bllokojnë prodhimin e këtij hormoni.

Vitamina D

Në dimër, prodhimi i vitaminës D është pak problem. Ajo sintetizohet në lëkurë gjatë ekspozimit ndaj dritës së diellit. Nëse nuk jeni të ekspozuar ndaj dritës së mjaftueshme të diellit, filloni të ndiheni të lodhur dhe të dobët. Lajmi i mirë është se nevojiten vetëm 10-15 minuta në ditë për të rimbushur rezervat tuaja të vitaminës D.

Megjithatë, një gjumë i mirë kërkon edhe një jastëk të mirë. Hidhni një sy ofertës sonë të jastëkëve ortopedikë dhe flini mirë.

Përmblodhi dhe përshtati:

www.studentet.mk

Comments are closed.

www.x-video.center roomie caught doing nude selfies. sex viet college teen doggystyled in coed threesome. lesbian chicks amateurs in xxx scenes with food fetish scenes.desi videos