lesbian videos mercedes carrera knock out her cheating hubby. home alone chav slut. desi anal mom helps in tub romantic family dinner.porn videos dealer fuck.

Shpërthimi vullkanik nënujor lind një ishull të ri në oqeanin paqësor

158

Një shpërthim vullkanik në ishullin japonez të Iwo Jima më 30 tetor çoi në formimin e një ishulli të ri 330 metra të gjerë në veri të vendit të shpërthimit.

Një avion që i përkiste gazetës japoneze Mainichi Shimbun dalloi shenjat e para të një shpërthimi në pjesën jugore të harkut Izu-Ogasawara, afërsisht (1200 kilometra) në jug të Tokios, rreth mesditës me kohën lokale. Shpërthimet ndodhën çdo disa minuta pasi magma e kuqe e nxehtë godiste ujin nën sipërfaqe, duke hedhur blloqe të mëdha shkëmbi më shumë se (50 metra) në ajër, sipas një deklarate të përkthyer.

Shpërthimi shpërtheu sipërfaqen e oqeanit në të paktën dy vende, thanë studiuesit në Universitetin e Tokios në deklaratë, me shpërthime që ndodhën vetëm në skajin më jugor të Iwo Jima. Shkëmbinjtë gjithashtu u grumbulluan në veri të vendit të shpërthimit, megjithatë, duke formuar një ishull të rrumbullakët dhe të thyer rreth 330 këmbë (100 m) të gjerë. Ujërat që rrethonin këtë ishull të ri u zbardhën dhe u mbushën me shtuf, një lloj shkëmbi jashtëzakonisht poroz që formohet gjatë shpërthimeve vullkanike shpërthyese.

“Shtuf lundrues dhe uji i zbardhur u shfaqën nga e gjithë periferia e ishullit, duke sugjeruar se magma po shpërthen nga ky vend,” shkruajnë studiuesit në deklaratë. Shkëmbinjtë në ishull formuan një model koncentrik, vunë në dukje ata, por nuk kishte asnjë shenjë të ndonjë krateri në sipërfaqe. Vitet e fundit në këtë rajon janë regjistruar disa shpërthime nënujore. Të njohura si shpërthime freatike, këto ngjarje karakterizohen nga shpërthime të avullit dhe materialit vullkanik në sipërfaqe. Ato ndizen kur uji bie në kontakt me magmën cëcëritëse, llavë, shkëmbinj ose depozita të tjera përvëluese.

Materiali vullkanik nënujor që buron nga shtrati i detit ngurtësohet menjëherë. Shpërthimet e rregullta kanë bërë që Iwo Jima të ngrihet me më shumë se 1 metër çdo vit, duke e bërë atë një nga vullkanet e kalderës me rritje më të shpejtë në botë, sipas deklaratës.

Shpërthimi i fundit u parapri nga dridhjet vullkanike që filluan më 21 tetor dhe ndodhnin çdo dy minuta deri më 30 tetor, raportoi The Japan Times. Një derdhje e magmës nën ujë ka të ngjarë të shkaktojë që një grumbull ekzistues magmë të ngurtësuar të depërtojë në sipërfaqen e ujit, duke krijuar kështu ishullin e ri, tha për gazetën Setsuya Nakada, një profesor vullkanologjisë në Universitetin e Tokios.

Shpërthimi po vazhdon, dhe shtimi i vazhdueshëm i shkëmbinjve vullkanikë në ishullin e sapoformuar mund ta mbrojë atë nga erozioni i shpejtë.

Gjatë një shpërthimi të mëparshëm në bregun juglindor të Iwo Jima në korrik 2022, magma shpërtheu për herë të parë, së bashku me shpërthimet freatike të hirit dhe avullit. “Vendndodhja e shpërthimit është pothuajse e njëjtë me shpërthimin e vitit 2022 dhe mendohet se tregon rifillimin e aktivitetit të magmës në Iwo Jima”, shkruajnë studiuesit në deklaratë.

Është e paqartë se sa do të zgjasë shpërthimi i fundit, por ishulli i ri mund të bashkohet me Iwo Jima, tha Nakada për The Japan Times.

Pas një shpërthimi vullkanik në vitin 2021, shtrati i detit u ngrit në atë masë sa që bëru disa “anije fantazmë” të zhdukura gjatë në Betejës në Iwo Jima të vitit 1945 të rishfaqën.

Përgatiti dhe përmblodhi:
WWW.STUDENTET.MK

Comments are closed.

www.x-video.center roomie caught doing nude selfies. sex viet college teen doggystyled in coed threesome. lesbian chicks amateurs in xxx scenes with food fetish scenes.desi videos