lesbian videos mercedes carrera knock out her cheating hubby. home alone chav slut. desi anal mom helps in tub romantic family dinner.porn videos dealer fuck.

Katër zakone që mund të përmirësojnë nivelin tuaj të energjisë

99

Jeni të lodhur, apo po humbisni energji  pasdite? Këto mund të jenë shenja se faktorë të ndryshëm të stilit të jetesës po ndikojnë në nivelet tuaja të energjisë, duke çuar në lodhje kronike.

Megjithatë, Dr. Alfred Talia,  profesor në Departamentin e Mjekësisë Familjare dhe Shëndetit  në Shkollën e Mjekësisë Robert Wood Johnson, shpjegoi se nivelet e ulëta të energjisë shpesh mund të përmirësohen duke miratuar ndryshime të thjeshta në rutinën tuaj të përditshme, raporton Huff Post.

Kufizoni sasinë e kofeinës që konsumoni

Kur ndiheni të lodhur, mund të jetë joshëse të pini një filxhan kafe, që më vonë gjatë ditës për t’ju dhënë një shtysë. Megjithatë, konsumimi i tepërt i kofeinës mund të ketë efektin paradoksal duke ju lënë letargjik.

Nëse konsumoni sasi të mëdha pijesh me kofeinë gjatë gjithë ditës, ka të ngjarë të ndikojë në nivelin e gjumit dhe të energjisë. Trupi mësohet me kofeinën si një stimulues dhe kur të jetë zhdukur, mund të përjetoni një rënie të energjisë. Shumica e ekspertëve sugjerojnë uljen graduale të sasisë së kofeinës derisa të gjeni atë që funksionon më mirë për ju – shpjegon doktoresha Talia.

Vendosni një rutinë gjumi

Është e vetëkuptueshme se marrja e sasisë së duhur të gjumit është çelësi për të rritur energjinë tuaj gjatë gjithë ditës. Megjithatë, nuk është vetëm sasia e gjumit që bëni çdo natë që ndikon në nivelet tuaja të energjisë, por edhe cilësia e atij gjumi. Kjo përfshin adoptimin e zakoneve të tilla si zhvillimi i një rutine të rregullt para gjumit dhe errësimi i dritave gjatë natës. Talia thekson se është e rëndësishme të pastroni mendjen duke prezantuar aktivitete para gjumit që ju duken relaksuese.

Lëvizni  gjatë ditës

Mundohuni të përfshini ushtrimet në ditën tuaj, qoftë edhe në sasi të vogla. Hulumtimet kanë treguar se ushtrimet dhe lëvizjet e përditshme janë thelbësore për rritjen e niveleve të energjisë.

Është treguar se edhe lëvizjet me një ndikim të vogël rrisin rrjedhën e oksigjenit dhe nivelin e hormoneve, gjë që të jep energji – shpjegon doktori.

Uji

Dehidratimi është një shkak i zakonshëm i energjisë së ulët.

Qelizat tona të kuqe të gjakut bartin oksigjen. Kur jemi të dehidratuar, gjaku i kuq zvogëlohet dhe kjo zvogëlon kapacitetin e qelizës për të transportuar sasinë e plotë të oksigjenit. Nivelet e ulëta të oksigjenit manifestohen me lodhje, nervozizëm dhe shqetësim.

Përmblodhi dhe përshtati :

www.studentet.mk

Comments are closed.

www.x-video.center roomie caught doing nude selfies. sex viet college teen doggystyled in coed threesome. lesbian chicks amateurs in xxx scenes with food fetish scenes.desi videos