Tim Kuk zbulon se si të “pastroni kokën” nga detyrat e përditshme: Një hap për një resetim mendor

104

Nëse po kërkoni një mënyrë për të pastruar kokën, thjesht dilni jashtë.

Të paktën kështu bën CEO i Apple, Tim Kuk. 62-vjeçari drejton një nga kompanitë më të mëdha të teknologjisë në botë, me një bazë të madhe fansash dhe një kapitalizim tregu prej 2.62 trilion dollarësh, që sjell një gamë të gjerë presionesh dhe përgjegjësish. Dalja në natyrë i lehtëson ato tensione dhe na ndihmon të rivendosemi mendërisht, tha ai për revistën GQ.

Është “pastrimi i mendjes”, tha Cook. “Është gjithashtu më mirë se çdo gjë tjetër që mund të bëni për veten tuaj.”

“Ju mund të ecni në shumë vende të ndryshme [në Kaliforni]. “Është pothuajse mëkat të mos dalësh dhe të mos e shijosh”, shtoi ai.

Mjekët po shkruajnë gjithnjë e më shumë shëtitje në natyrë – për të ndihmuar pacientët me simptoma që variojnë nga ankthi dhe depresioni te stresi dhe mbipesha, sipas një studimi të vitit 2020 të botuar në Revistën Ndërkombëtare të Kërkimeve të Mjedisit dhe Shëndetit Publik.

Shpenzimi i të paktën 120 minutave në mjedise natyrore si parqe, pyje dhe plazhe është i lidhur me mirëqenien e përgjithshme, veçanërisht për njerëzit që jetojnë në zonat urbane, sipas një studimi të vitit 2019 të publikuar në Reports Scientific.

Studimi përfshiu 20,000 njerëz dhe gjurmoi aktivitetet e tyre në natyrë për shtatë ditë. Të dhënat e marra treguan se shëndeti dhe mirëqenia e mirë arritën kulmin pas 200-300 minutave të kaluara jashtë.

Kuk, pasuria e të cilit vlerësohet në 1.8 miliardë dollarë, nuk është i vetmi miliarder që i jep përparësi kalimit të kohës jashtë. Oprah Vinfrey ka një ritual të përditshëm ecjeje dhe njihet si një kopshtar i etur. Në vitin 2020, Mark Zukerberg shkroi se ai ndonjëherë del në gjueti në kohën e tij të lirë dhe Tyler Pery fluturon me aeroplanë të kontrolluar nga radio si një hobi.

Është shumë e thjeshtë të angazhohesh për të kaluar më shumë kohë në natyrë, thonë ekspertët.

“Edhe nëse keni vetëm disa minuta, merrni parasysh të bëni një shëtitje ose të hani një vakt jashtë,” shkroi Jared Haukins, një terapist dhe asistent profesor në Universitetin Shtetëror të Utah, në një postim në blogun e universitetit vitin e kaluar. “Të ktheni vëmendjen tuaj tek pamja e pemëve, zhurma e zogjve ose ndjesia e erës mund t’ju ndihmojë të jeni të vetëdijshëm për veten dhe natyrën, duke reduktuar kështu stresin.”

Ju gjithashtu mund të merreni me hobi si ecja, peshkimi ose shikimi i yjeve, përveç kopshtarisë dhe piknikut në zona natyrore, rekomandoi Haukins.

Përmblodhi dhe përshtati:

www.studentet.mk

Comments are closed.