Përfitimet nga farat e lulediellit

930

Eshtra të shëndetshme

Farat e lulediellit janë të mbushura me magnez, e cila është garancia më e mirë që kockat tuaja do të jenë të shëndetshme. Luledielli parandalon dhimbjen muskulore dhe është e pasur me bakër që siguron fleksibilitet ndaj eshtrave dhe nyjeve. Konsumi i rregullt i këtyre farave mund të parandalojë fillimin e artritit.

Metabolizëm

Luledielli është i pasur me vitaminë B, e cila siguron restaurimin e qelizave të dëmtuara dhe gjithashtu krijon të reja. Gjithashtu përshpejton metabolizmin, kështu që nëse keni ndonjë problem, duhet të konsumoni rregullisht luledielli.

Lëkurë

Farat e lulediellit janë të pasura me vitaminë E, një vitaminë e rëndësishme për shëndetin dhe bukurinë e lëkurës. Me ndihmën e tij ju mund të parandaloni plakjen e lëkurës.

Kolesterol

Farat e Lulediellit janë të pasura me yndyrë, por pikërisht këto yndyrna që me sukses shpërndajnë kolesterolin.

Për tretje më të shpejtë

Farërat janë të pasura me fibra diete që përshpejtojnë procesin e tretjes.


Vitamina & Antioksidantë

Luledielli gjithashtu përmban vitaminë C dhe antioksidantë, të cilët janë luftëtarë të fuqishëm kundër radikalëve të lira. Luledielli poashtu parandalon ftohjen.

 

Përmblodhi dhe përshtati

STUDENTET.MK

 

Comments are closed.