Dobitë e shumta nëse pini ujë pas zgjimit nga gjumi

589

Uji ka shumë më tepër për trupin tonë, jo vetëm që na mban gjallë dhe ushqen trupat tanë, por përdoret gjithashtu si një trajtim shëndetësor. Nëse vendosim të pimë ujë, mund të bëjmë një ndikim drastik dhe pozitiv në shëndetin tonë të përgjithshëm. Në fakt, ka disa gjëra mjaft të mahnitshme që mund të ndodhin.

Rrit kreativitetin mendor

Truri është i aftë të përgjigjet më shpejt nëse pirja e vetme që konsumohet është uji. Shpjegimi shkencor është ky: truri ka nevojë për sasi të mëdha të oksigjenit për të punuar me kapacitet të shkëlqyer dhe për shkak se uji përmban oksigjen, performanca mendore rritet. Në thelb, mendimet tona bëhen më të qarta dhe fokusi mbahet për një kohë të gjatë. Ju mund të rrisni performancën tuaj njohëse deri në 30% duke pirë 8-10 gota ujë në ditë.

Pamje rinore

Nga uji i pijshëm ne mbajmë lëkurën tonë të hidratuar mirë. Kjo shërben për të ngadalësuar procesin e plakjes. Sipas një studimi, një grua 42-vjeçare arriti të dukej një dekadë më e re në vetëm 30 ditë. Ajo e bëri atë duke pirë ujë. Ajo filloi të pinte 3 litra ujë në ditë për të luftuar dhimbje koke të shpeshta dhe probleme të tretjes. Pas një muaji, rezultatet e padëshiruara që shënoi ishin të habitshme.

Imuniteti i forcuar
Një proverb e lashtë thotë: “Uji i pastër është droga e parë dhe më e rëndësishme në botë.” Nuk është një deklaratë e ekzagjeruar. Uji është një katalizator që rikthen dhe optimizon trupin tonë me funksionet që ajo që kryen. Kur pini sasi të mjaftueshme të ujit, funksionet e mëlçisë dhe veshkave ndikohen pozitivisht. Këto organe janë jetike sepse ndihmojnë në largimin e trupave tanë nga substancat toksike dhe
largimin e tyre nga qarkullimi i gjakut.

Zemër e shëndetëshme

Kërcënimi i një sulmi në zemër reduktohet ndjeshëm kur pimë shumë ujë. Kur i mbajmë trupat tanë të hydratuar, ne nuk lejojmë që gjaku të mpikset dhe të zvogëlojë presionin e gjakut. Disa studiues pohojnë se nëse pijni një gotë ujë 1 orë para se të bieni në gjumë mund të parandalojnë një atak në zemër dhe një goditje në tru. Gazeta amerikane e Epidemiologjisë botoi një studim gjashtë vjeçar ku thuhej se njerëzit që pijnë 5 ose më shumë gota ujë në ditë kanë 41% më pak shanse për të vdekur nga një atak në zemër sesa ata që pijnë më pak se 2 gota në ditë.

Metabolizëm i përshpejtuar

Studimet e fundit thonë se pavarësisht nga dieta tuaj, nëse pini ujë rregullisht çdo ditë, krijoni një metabolizëm të stimuluar dhe më të shpejtë. Pirja e 1 litër ujë kur të zgjoheni në mëngjes mund të përshpejtojë metabolizmin tuaj me 24%, shkruan Health Fitness Revolution.

Përktheu dhe përshtati

STUDENTET.MK

Comments are closed.