Ç’është propolisi, përparsitë dhe dobia shëndetësore?!

414

Një nga dhuratat më të vlefshme të natyrës është mjalti. Ne dimë për përfitimet e saj thelbësore për shëndetin, por ne nuk duhet të harrojmë për produktet e tjera të bletëve, të cilat gjithashtu mund të përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm si propolisi, i cili quhet edhe balta e bletëve.

Propolisi është një përzierje e nektarëve që bletët mbledhin nga burimet e bimëve, të tilla si lëvorja. Në formën e saj natyrale, kjo përzierje e bimëve, polenit dhe dyllit ka ngjyrë kafe. Përdoret për të mbrojtur vezikulat nga bakteriet dhe infeksionet.

Së bashku me mjaltën, huallën e mjaltit dhe dyllin, balta është një nga gjashtë produkte të mahnitshme të bletëve. Pse është kaq i dobishëm dhe prej çfarë është bërë?

Përmbajtja e propolisit ndryshon në varësi të vendndodhjes gjeografike, llojin e specieve të bletëve të pemëve dhe luleve nëpër shporta dhe koha e vitit. Përbërësit kryesore në të janë të drurit dhe të bimëve si dylli, acidet yndyrore, vajrat esenciale dhe substanca të tjera si vajrave eterike, minerale esenciale dhe komponentëve të tjerë organik.

Propolisi i bletëve është i pasur me vitamina esenciale, minerale dhe elementët kimike, duke përfshirë magnezin, kalciumin, jod, kaliumin, natriumin.

Për çfarë është e dobishme propolisi?

Propolisi është një nga substancat më të fuqishme medicinale që gjendet në natyrë. Ka efekte të fuqishme anti-inflamatore, antivursale, që e bëjnë një nga substancat natyrore më të fuqishme antibakteriale, efektive kundër shumë bakterieve.

Një nga përfitimet kryesore shëndetësore është:

Propolisi ka veti antivirale, duke e bërë atë efektiv në luftimin e herpesit.
Ajo vepron si një ilaç natyral për eliminimin e kërpudhave dhe është veçanërisht e efektshme kundër atyre, si albicans ecandida.
Është përdorur për të përmirësuar imunitetin dhe aneminë.
Për shkak se ka efekt detoksifikimi, ai gjithashtu mund të përdoret për të mbrojtur mëlçinë.
Ajo stimulon qarkullimin e gjakut.
Përmirëson funksionin e gjëndrave me sekrecion të brendshëm, për të ulur nivelet e larta të kolesterolit.
Propolisi mund të aplikohet edhe nga jashtë, duke vepruar kundër akneve, ulcerave në gojë, dhimbjeve të fytit etj.

Përmblodhi dhe përshtati

STUDENTET.MK

Comments are closed.