10 fakte mahnitëse për Indonezinë që udhëtarët duhet t’i dinë

133

Me gamën e gjallë të përvojave që Indonezia ka për të ofruar, është shumë më tepër nga sa duket. Një përzierje e mahnitshme e rreth 17,000 ishujve, një udhëtim në Indonezi mund të jetë pikërisht ajo që keni dashur gjatë gjithë jetës suaj. Është vendi i katërt më i populluar në botë me kufijtë e tij gjeografikë që shtrihen dhe mbulojnë një sipërfaqe të madhe prej 5000 km.

Një tokë e disa kulturave të përziera në  me shumë opsione për aventura, vizita turistike, ngrënie dhe çfarë jo, Indonezia është zgjedhja e duhur për çdo entuziast të udhëtimit për të kaluar pushimet e tij. Megjithatë, përpara se të planifikoni udhëtimin tuaj në këtë vend të mrekullueshëm, ne në Adotrip kemi përpiluar një listë të 10 fakteve kryesore të Sureshot që duhet të dini për të mirën tuaj.

Pra, me këtë mendim në mendje, le të zhytemi drejt në temë dhe të shohim se sa interesant mund të jetë turizmi indonezian.

Këtu do të gjeni shumë vullkane

Për ata që mund të mos jenë të vetëdijshëm, Indonezia ndodhet gjeografikisht në pikën ku takohen dy pllaka tektonike me madhësi të madhe.

Në të njëjtën kohë, është gjithashtu një vatër e aktivitetit sizmik si rezultat i të cilit këtu mund të gjenden disa vullkane. Dëshironi të provoni dhe të merrni me mend numrin? Mirë, le t’ju ndihmojmë me këtë. Përgjigja për këtë është se Indonezia ka rreth 400 vullkane në topografinë e saj, nga të cilët rreth 127 janë aktualisht aktivë. Një fakt mjaft interesant për Indonezinë, nuk mendoni?

Shtëpia e lules më të mëdha dhe më të qelbur

Rafflesia Arnoldi – lulja më e madhe në botë

Ju mund ta keni marrë me mend emrin e lules; nëse jo, le ta bëjmë më të lehtë për ju. Është Rafflesia Arnoldi, një specie lulesh lokale që është gjithashtu lulja më e madhe në botë dhe mund të peshojë deri në 8 kilogramë. Sado e bukur të duket lulja, e vërteta është se është po aq aromatik. Ndoshta kjo është një nga arsyet kryesore pse njerëzit e quajnë edhe lule kufome. Me këtë të  thënë, a po prisni ende një udhëtim në Indonezi?.

 Rreth fjalës Indonesia

Fjala Indonezi rrjedh kryesisht nga dy fjalë. Fjala e parë greke është Indus që do të thotë tokë buzë lumit Ind, dhe fjala e dytë dmth. Nessos do të thotë ishull. Kështu lindi emri i këtij vendi.

Shumëllojshmëri e madhe e gjuhëve dhe feve

Ndoshta Indonezia është një nga vendet e pakta ku do të gjeni përdorimin e fesë si dhe të gjuhëve me bollëk të madh. Për shembull, Islami konsiderohet feja dominuese këtu. Sidoqoftë, pothuajse në çdo ishull do të gjeni njerëz që ndjekin grupe të ndryshme fesh dhe flasin gjuhë të ndryshme, si në Bali, do të shihni hindu në numër të madh. Dhe sa i përket gjuhëve, këtu përdoren rreth 700 dialekte të ndryshme të Bahasa (gjuha indoneziane). Në përgjithësi, nëse jeni duke kërkuar  diversitet kulturor, atëherë tani e dini se ku të gjeni!

Shtëpia e malit më shpërthyes

Mali Tambora, mali vullkanik më shpërthyes në Indonezi

Tani kjo është mendjemadhësi, apo jo? Po, mali Tambora konsiderohet mali më vullkanik në Indonezi. Dhe duke folur për shpërthime, hera e fundit që pati një shpërthim ishte në 1815. Thuhet se ishte aq i fortë sa zhurma e shpërthimit mund të dëgjohej nga ishulli i Sumatrës.

Liqeni që ndryshon ngjyrën

Ngjitja e vullkanit Kelimutu do t’ju bëjë të vetëdijshëm për këtë fenomen interesant në të cilin uji i liqenit me tre kratere poshtë shpesh ndryshon ngjyrën e tij. Kjo besohet të jetë për shkak të gazeve vullkanike që reagojnë me ujin e pranishëm në këto liqene.

Gjeni këtu një nga minierat më të mëdha të arit në botë

Miniera e Arit Grasberg në Papua, Indonezi

Po, po flasim për minierën Grasberg që ndodhet në Papua, Indonezi. Është gjithashtu miniera e tretë më e madhe e bakrit në botë. Madhësia e madhe e minierës thjesht do t’ju marrë frymën. Nëse dëshironi të eksploroni diçka unike dhe jashtë kutisë, atëherë ky është vendi ku duhet të jeni.

Shtëpia e Dragoit Komodo

Hardhuca më e madhe në Tokë mund të gjendet këtu; po, po flasim për një dragua Komodo. Pamja e këtyre krijesave bujare do t’ju bëjë të meditoni dhe të mendoni thellë për natyrën dhe mendimet e saj.

Prodhuesi më i madh në botë i vajit të palmës

Vendi i Indonezisë njihet gjithashtu si prodhuesi më i madh i vajit të palmës në botë. Pas Indonezisë, vendin e dytë e zë Malajzia dhe së bashku të dy vendet janë përgjegjëse për sigurimin e 84% të prodhimit botëror të naftës.

Fëmijëria e Barak Obamës me nënën e tij në Indonezi

Një pjesë e madhe e fëmijërisë së ish-presidentit amerikan të Amerikës, Barak Obama, kaloi këtu në Indonezi. Ai jetonte me nënën e tij – Ann Dunam, e cila ishte një studiuese e kualifikuar dhe e njohur për punën e saj në jetën e fshatit deri më tani.

Pra, këto ishin 10 faktet kryesore për Indonezinë, një vend që ka të bëjë me eksplorimin e gjallërisë kulturore së bashku me ecjen mbi mrekullitë natyrore. Gjithashtu, shikoni vendet kryesore për t’u vizituar në Indonezi.

Përmblodhi dhe përshtati:

www.studentet.mk

Comments are closed.